Czy każde ciemne okulary chronią oczy przed słońcem?

Wbrew obiegowemu mniemaniu, nie każde ciemne okulary zasługują na nazwę okularów przeciwsłonecznych. Niestety, wiele osób jest przekonanych, że skoro okulary ocieniają oczy, to znaczy, że chronią je przed słońcem. Tymczasem, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Po czym poznać skuteczne okulary przeciwsłoneczne?

Aby o danych okularach można było powiedzieć, że są przeciwsłoneczne, muszą być one wyposażone w skuteczne filtry promieniowa UV
Autor zdjęcia: Stf.O

Aby o danych okularach można było powiedzieć, że są przeciwsłoneczne, muszą być one wyposażone w skuteczne filtry promieniowa UV. To właśnie filtry sprawiają, że szkodliwe promieniowanie jest zatrzymywane przez okulary i nie dociera do naszych oczu. Korzystanie z ciemnych okularów pozbawionych filtrów nie tylko nie daje żadnej ochrony, ale wręcz czyni słońce o wiele bardziej niszczącym dla oczu.

Jak wiadomo, ludzki narząd wzroku jest wyposażony w naturalne mechanizmy obronne przed szkodliwym promieniowaniem słonecznych. Najważniejszym z tych mechanizmów jest zwężenie źrenic: pod wpływem silnego światła słonecznego nasze źrenice ulegają zwężeniu, przez co do oczu dostaje się mniej niebezpiecznego promieniowania. W przypadku ciemnych okularów pozbawionych filtrów UV dochodzi do zahamowania tego naturalnego mechanizmu obronnego: oczy znajdują się w cieniu, więc źrenice nie tylko się nie zwężają, ale wręcz ulegają rozszerzeniu, przez co narządu wzroku dostaje się więcej promieni słonecznych.

Kolejną istotną kwestią, jaką należy tutaj poruszyć, jest pochodzenie okularów przeciwsłonecznych. Niestety, w naszym kraju nie istnieją żadne mechanizmy kontroli jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne. Z tego powodu, producenci tanich, ciemnych okularów mogą bezkarnie zapewniać, że produkowane przez nich akcesoria są wyposażone w skuteczne filtry UV i w żaden sposób nie można zweryfikować tych zapewnień. Należy więc korzystać tylko z takich rozwiązań, jak renomowany okulary przeciwsłoneczne sklep (więcej: https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Przeciwsloneczne-386.html). Jedynie korzystając z okularów pochodzących od renomowanego producenta możemy mieć pewność, że nasze oczy faktycznie są skutecznie chronione przed niebezpiecznym działaniem promieniowania ultrafioletowego.